Friends link: 1z0-052 1z0-803 a00-212 c-bosup-90 c2090-540 c2180-276 ex0-001 hp2-e59 hp2-e59
Tarihçe

Bursa Devlet Hastanesi

Tarihçe PDF Yazdır e-Posta

Hastanemiz, Sultan Abdülaziz’in padişah olması ile tasarlanan Memleketin Islahı Hareketi kapsamında, ünlü devlet adamı Ahmet VEFİK Paşa’nın 1862’de Bursa’ya vali olarak gelmesi ile şehrin ve çevrenin ihtiyaçlarına karşılık verebilecek modern bir hastanenin yapımı inşaatı başlatılmıştır. 1868 yılında Ahmet VEFİK Paşa adıyla, şu anki binamızın karşısında kurulmuştur. Ahmet VEFİK Paşa’nın ikinci Bursa Valiliği sırasında da hastane geliştirilmiş ve 60 yataklı kapasitesine çıkarılmıştır. Mali sıkıntıları aşmak üzere muhtelif hanların (Sırmakeş ve Fidan Hanlar) Balıkhane gelirleri Pazaryeri temizlik gelirleri, Nilüfer çayının suyu, Uludağ’dan gelen odun kerestesinin ve Ahmet VEFİK Paşa’nın kurmuş olduğu Bursa Tiyatrosu’nun gelirleri akar olarak bağlanmıştır. Çeşitli tarihlerde Bursalıların katkıları ile muhtelif ilaveler yapılarak kapasitesi genişletilmiş, 1904 yılında bahçe genişletilerek yeni binalar eklenmiştir. Birinci Dünya Savaşında, Yunan işgali ile büyük ölçüde işlevini yitiren hastane; 1922 yılında esaslı bir tamir programı ile onarılmıştır. 1926’da kapasitesi 150 yatağa çıkarılmış, geniş bir doktor kadrosu oluşturulmuştur.

                 Zamanla artan ihtiyaçlara cevap verebilmek düşüncesiyle, 1947 yılında Vali Haşim İŞCAN önderliğinde Başhekim İbrahim ÖKTEM ve diğer İl yöneticilerinden oluşan bir heyet tarafından eşya piyangosu düzenlenmiştir. Piyangoya katılım bedeli 10 TL olup, ikramiye olarak Beşikçiler mevkiinde bir ev verilmesi kararlaştırılmış, piyangoya katılım büyük olmuş ve Bir milyon TL toplanmıştır. Bu para ile inşaata başlanılmış ve 1952 yılında bitirilerek hastane hizmete açılmıştır. Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanlığına bağlı Devlet Hastanesi olarak hizmet vermeye başlamıştır.

 

Reklam

Joomla!
Joomla! Dünyada en falza kullanılan açık kaynak İYS projesi.
JoomlaCode
JoomlaCode, geliştirmeyi ve dağıtmayı kolaylaştırır.
Joomla! Eklentileri
Joomla! Bileşenleri, Modülleri, Uyumlu Ekleri ve Dilleri.
Joomla! Alış-Veriş
Tüm Joomla! alış-verişleriniz için.
uKenan Internet Hizmetleri
Web tasarımı, alan adı ve web alanı işlemleri. Bilgisayar ve parçaları satışı. Yerinde servis, teknik destek ve yazılım hizmetleri.
Joomla! Türkiye
Joomla! Türkiye Resmi Çeviri ve Destek Sitesi
Buradasiniz  :